Logo Logo
Musik messe 2018
  • 12.10.2018
  • Musik messe

Další ročník jedinečného hudebního veletrhu je za námi. Z pohledu návštěvníka, který  je na veletrhu již poněkolikáté, nedochází v organizaci veletrhu k žádným revolučním změnám. Vše funguje jako před rokem. Yamaha má zase svoji halu, elektrické kytary opět najdete ve čtyřce, Agora stage je opět nabitá zajímavými vystoupeními. Počasí skvělé a u potůčku před Agorou se na sluníčku skvěle relaxuje, pokud potřebujete přestávku a odpočinout si od toho všeho hluku kolem…
Němci jsou precizní, všechno je přehledné, všem je při starém … a to je dobře.

Prolight & sound

Na Prolightu klasicky samí kravaťáci v oblecích, různá jednání a nejspíše uzavírání kontraktů za tisíce eur, protože na těchto technologiích jde vidět, že se jedná o opravdu složité systémy, ať už to jsou obrovské LCD panely, různé zobrazovací jednotky, reflektory, lasery nebo třeba různé systémy pro konstrukcí pódií.

Jeden nový a zajímavý prvek se zde přece jen objevil. Komplikované laserové show už tady byly od nepaměti, ale tentokrát do nich konečně zakomponovali i živé modelky. Takže zatímco v minulých letech sice lasery probleskovaly napříč celým pódiem a vytvářely složité výjevy, pořád to působilo trochu uměle a prázdně. Nyní se uprostřed těchto laserů objevily tři  modelky s perfektní choreografií synchronizovanou s paprsky. Holky od sebe „odtlačovaly“ lasery, tančily mezi paprsky. Věřím, že tohle to secvičit nebylo nic lehkého, protože v jenom momentu paprsky střílely modelkám do pohybujících se dlaní a bylo vidět, že stačí centimetrová nepřesnost a celá choreografie ztrácí smysl.

Mezi stránky na Prolightu mně zaujala hlavně česká firma ROBE, která měla velmi působivou prezentaci, ze které bylo jasně vidět, že se jedná o firmu mezinárodního formátu.

Musikmesse

Muzikantskou část veletrhu ovládly samozřejmě úplně jiné existence. Místo kravaťáků pokérované máničky v kožených křivácích, v DJ sekci zase diskofilové. Prostě paráda.

Tradiční firmy zde vystavovaly klasiku – novinky i osvědčené modely.

Marshall teď třeba nabízí pomalované reprobedny, což nevypadá špatně, i když je to svým způsobem klišé. Více mně zaujalo, že Marshall ledničky už si osvojilo spoustu vystavovatelů a tyto ledničky se staly součástí jejich stánků na chlazení něčeho dobrého k pití.

Nechyběly samozřejmě tradiční firmy jako Fender, Gibson, Peavey, ESP, Jackson, Schecter …
Některé měly na stáncích živá vystoupení různých kytaristů a jiných muzikantů, ti menší samozřejmě mnohem skromnější stánky.

Čeští vystavovatelé

Mezi českými vystavovali šlo vidět např. Disk multimedia, Furch, NBE, Strunal,  aj.

Já jsem se zastavil u Ladě Hemrlika, který nabízí naprosto luxusní kytarové řemeny. V pěkných krabičkách zde vystavoval takové kousky, jako řemen s kůží z pštrosí nohy, geparda nebo nějaké anakondy. Samozřejmě, že ty zvířata nechytá sám, ale kůže a kožešiny nakupuje od oficiálních dovozců. Jeho řemeny ale nejsou jen o kůžích, ale dalších zajímavých doplňcích jako třeba dalmácká ocel, exotické dřevo, nebo nějaké zajímavé kameny. Nabízených variant řemenů je spousta.

Nemohl jsem se také nezastavit u slovenských výrobců kytar Soller & Sivcak, kteří zde vedle svých nádherných kytar  vystavovali i zesilovače TGS od svých krajany ze Žiliny.

Novinky a inovace

Vzhledem k tomu, že se o každou drobnost na poli elektrických kytar, zesilovačů a efektů dlouhodobě zajímám, nic moc už mně nepřekvapí a zajímavé inovace prostě nejde vymýšlet donekonečna.

Přesto jsem objevil pěkné norské efekty EKKO, které mají pěknou světelnou indikaci nastavení parametrů a hlavně – dají se ovládat dálkově. Ovladač si připnete na kytarový řemen a můžete si měnit parametry podle libosti, včetně výběru přednastavených presetů.

Kromě českých, slovenských a polských výrobců, se zde tento rok objevili i rusové: Petersburg (jejich aparáty ale vapadaly opravdu jak z druhé světové).

Perlička, která mně hodně zaujala, byl borec hrající na flétnu, ze které šel signál do iPadu s kytarovými efekty, takže flétna pak zněla jak elektrická kytara.